Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Adet Düzensizliği

Adet görmeyle ilgili düzensizlikler ciddiye alınmalıdır. Aksi halde erken tanıyla üstesinden gelinebilecek birçok hastalık ilerleyebiliyor, kanser gibi erken tanısı çok önemli olan hastalıklar gözden kaçabiliyor.

Kadınlarda görülen adet düzensizlikleri, hormonal bozukluklar, myom, polip, kist gibi iyi huylu hastalıkların habercisi olabildiği gibi enfeksiyon ve en önemlisi kanserin belirtisi olabilir.

Genellikle 28-30 günde bir adet görülse de 22 gün de bir ya da 40 günde bir aralıklarla menstrüel sikulusun oluşması normal sayılmaktadır.

Adet düzensizliği nedir?

Adet düzenini izlemek için son adetin ilk günü ile gelecek adetin ilk günü arasındaki zaman hesaplanmalıdır. Menopoza girmemiş kadınlarda yumurtalıklar her ay bir yumurta üretir. Eğer kadın o ay gebe kalmazsa gebeliğe hazırlanmış rahim iç dokusu adet kanaması olarak dışarı dökülür. Bu dökülme 4-5 gün sürer ve adet kanaması olarak adlandırılır. Eğer bir kadın 22 günden erken ya da 40 günden geç adet görüyorsa düzensizlikten söz edilmektedir.

Kanamaların miktarı önemli mi?

Adet düzensizliğinin nedeninin tanımlanmasında kanamanın miktarı da büyük önem taşır. Adetlerin hiçbir düzeninin olmaması, sürekli kanama olması veya uzun süre hiç kanama olmaması durumları düzensizlik olarak değerlendirilir. Miktar olarak çok az veya aşırıysa bu da bir anormalliktir. Yedi günden uzun süren ve gün içinde aşırı pet değişimine sebep olan, parçalar içeren kanamalar normalden gazla kabul edilir. Bu tip kanamalar genellikle hastalarda kansızlığa da sebep olur. Az adet kanaması ise bir gün süren ve pet değiştirmeye bile gerek bırakmayan kanamalardır. Kanama miktarında ki değişiklikler hormonal nedenlerle olabileceği gibi enfeksiyona bağlı da olabilir. Kürtaj veya bazen sezaryen ameliyatı sonrası da meydana gelebilir.

Ergenlikte görülen adet düzensizlikleri

Adet düzensizlikleri ergenlik çağında ayrı bir konudur. Ergenlik çağındaki düzensizliklerin normal bir durum olarak kabul edilmemesi gerekir. Mutlaka ultrason ile değerlendirme yapılmalı ve hormonal durum incelenmedir. Bu yaşlarda görülen adet düzensizliklerine, kilo alımı, aşırı tüylenme ve sivilcelenme eşlik edebilir. Özellikle kilo ve tüylenme yakınması polikistik over hastalığı açsıından anlam taşıyabilir ve detaylı inceleme gerektirebilir. Ayrıca adet sancısı ile beraber olan düzensizlikler yumurtalık kistlerine bağlı ya da hormonal dengesizliklere bağlı olabilir.

Menopoz öncesi ve sonrası dönemde adet düzensizliği

Menopoz sonrası dönemde ortaya çıkan kanamalar mutlaka ciddiye alınmalıdır. Menopozdaki her türlü kanama düzensizliği çok önemsenmeli, kaynağı çok ayrıntılı incelenmelidir. Bu kanamaları sebebi çoğu zaman kanser olmasa da iyi huylu bir neden olduğu ispatlanmalıdır. Bu yaş grubu hastalarda kanamaların menopozun olağan düzensizlikleri olduğunu düşünmek çok yanlış olacaktır. Bu dönemde en sık kanama nedenleri menopozla ilişkili hormonal değişiklikler olsa da myomlar, polipler, enfeksiyonlar da etken olabilmektedir. Ayrıca rahim ağzı ya da rahim içi kanserleri de mutlaka göz önünde bulundurulmalıdır. Menopozdan sonraki dönemde olacak kanamalarda basit girişimler ve tetkiklerle kanamanın kaynağının iyi huylu nedenler olduğunun kanıtlanması gereklidir. Bu nedenlerden dolayı olağan olan düzensizliğin doktor tarafindan doğrulanması gereklidir.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Görüntüleme Merkezi - Bakırköy / İstanbul

{fcomment}

Kategori: A

Ersen Alp ÖZBALCI