Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Alzheimer Hastalığı

Günümüzde bunamanın (demans) ilerleyen yaşla oluşan kaçınılmaz bir sorun değil kısmen de olsa tedavi edilebilir bir durum olduğunun kanıtlanması Alzheimer Hastalığı’na (AH) olan yaklaşımları değiştirmiştir. Ancak önce Alzheimer Hastalığının tanısının yapılması ve normal yaşlanmanın özelliği olan hafıza değişikliklerinin Alzheimer Hastalığından ayrılması gerekmektedir.

Alzheimer Hastalığı, hafıza ve bilinçli işlevlerde günlük yaşam aktivitelerini kısıtlayacak derecede sürekli ve ilerleyici kayıpla karakterizedir. Alzheimer Hastalığı yaşamın orta ve ileri evrelerinde ortaya çıkar ve 50 yaş altında görülmesi pek olası değildir. Alzheimer Hastalığı’nın görülme sıklığı yaşla birlikte artar, 65 yaşında görülme sıklığı yüzde 5 iken, 60 yaş üstünde yüzde 30’a çıkar. Alzheimer Hastalığı’nın oluşum mekanizması tam bilinmemekle beraber, kalıtsal faktörler, düşük sosyokültürel düzey, kafa travması gibi nedenler ile östrojen hormonu ve non-steroid ant enflamatuar (ağrı kesiciler)grubu ilaçlar kullanmanın Alzheimer Hastalığı’ nı önlediğine dair kanıtlar bulunmaktadır.

Alzheimer hastalığının belirtileri nelerdir?

Konuşma bozukluğu ilk bulgudur, uzak hafıza geç evrelere dek korunur. Yakın hafızada ki bozulma yeni bilgilerin kaydedilmesindeki güçlükle ortaya çıkar. Problem çözme yeteneği kaybolur, Alzheimer Hastalığı’ nın 10 temel klinik özelliği şunlardır.

  • 1. Günlük aktiviteleri bozacak derecede hafıza kaybı
  • 2. Eşyaları kaybetme
  • 3. Alışageldik işleri yapmada zorluk
  • 4. Lisan sorunları
  • 5. Zaman ve mekanı karıştırma
  • 6. Yargılama yeteneğinin bozulması
  • 7. Davranış veya karakter değişiklikleri
  • 8. Kişilik değişiklikleri
  • 9. Pratik düşünmeyle ilgili problemler
  • 10. İnisiyatif kaybı

Alzheimer Hastalığı’nda hangi davranış sorunları görülür?

Hafıza kaybının gizlenmeye çalışılması, amaçsız gezinmeler, eşya kaybetme ya da saklamalar, uygunsuz cinsel davranışlar, soruları tekrarlama, takip etmeler ya da edildiğine dair yersiz şüpheler, uyku ve beslenme problemleri.

Alzheimer Hastalığı’nda tanı ve ayırıcı tanıya nasıl gidilir?

İlk adım, hasta ve yakınlarıyla detaylı bir görüşme yaparak hastalık öyküsünün alınması, detaylı bir fizik muayene yapılmasıdır. Muayene sırasında kısa süreli hafızayı ölçen testler yapılır. Alzheimer Hastalığı ile karışan diğer tıbbi durumları ayırt edebilmek için biyokimyasal testler yapılır. Alzheimer Hastalığı, depresif duygu durumu ile çok sık karıştırıldığından gereğinde psikometrik testler yapılmalıdır. Alzheimer Hastalığı tanısını desteklemek için Bilgisayarlı Tomografi ve Manyetik Rezonans Görüntüleme gibi yöntemlerle bazı özel bulguları aranır. Uluslararası radyoloji kuruluşlarının önerileri doğrultusunda Alzheimer Hastalığı nın radyolojik tanı kriterleri oluşturulmuştur.

Alzheimer Hastalığı tedavi edilebilir mi?

Alzheimer Hastalığı’da klinik tabloyu oluşturan nedenler hala aydınlatılabilmiş değilse de bir şekilde beyinde hücreler arası ilişkiyi sağlayan “Asetilkolin” adlı maddenin (nörotransmitter) azaldığı kesin olarak tespit edilmiştir. Alzheimer Hastalığı tedavisinde eksik olan bu maddeyi yerine koyan ilaçlar kullanılmaktadır. Bu ilaçlarla yapılan çalışmalarda hastalığın ilerlemesinin durdurulduğu, toplumsal uyumu bozan davranış problemlerinin de önemli ölçüde gerilediği gösterilmiştir. Bu tarz tedavinin yanısıra, hastalara koruyucu tedavi olarak beynin oksijen kullanımını arttırıcı ilaçlar, non-stereoid antienflamatuar grubu ilaçlar, A, E ve C vitaminleri de önerilmektedir.

Alzheimer Hastalığı nereye kadar tedavi edilebilir?

Alzheimer Hastalığı ile ilgili çalışmaların sonunda hastalığı tam olarak geriye döndürmek henüz modern tıp tarafında gerçekleştirilemedi. Ancak ilerleme hızının durdurulması mümkün. Bu tedavilerin, özellikle hasta yakınları için büyük bir problem yaratan davranış problemlerini ve günlük yaşam aktivitelerini düzelttiği göz önüne alınırsa şu anda Alzheimer Hastalığı tedavisinde ilerleme kaydedildiği düşünülebilir. Alzheimer Hastalığı’ nda temel nokta, hastalığı sinsi başladığı erken dönemde tanıyıp, etkin tedaviye bir an önce başlamaktır.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Görüntüleme Merkezi - Bakırköy / İstanbul

{fcomment}

Kategori: A

Ersen Alp ÖZBALCI