Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Anal Fissür

Anal kanaldaki mukozanın ve bazen kasların çatlama ya da yırtılma yolu ile bozulması olarak tanımlanır. Bütün yaş ve cinsiyetlerde görülebilmekle birlikte 60 yaş üzeri ve küçük çocuklarda daha sık karşımıza çıkmaktadır.

Sert ve kalın dışkının geçişi ile birlikte şiddetli ağrı yakınması olur. Ağrı bir saat kadar sürebilmekte ve diğer dışkı geçişi ile tekrar etmektedir. Sert bir zemine otururken de ağrı çoğunlukla hissedilir. Tuvalet kağıdı, iç çamaşırı veya alt bezinde çizgi halinde kan bulaşması olabilir. Anüs etrafında kaşınma belirgindir. Çocuklar bu nedenle dışkılamayı reddedebilirler ve kabızlık geliştirebilirler.

Anal fissürün nedeni bilinmemektedir, ancak yakınmalar makattan sert ve iri dışkının geçmesi ile belirginleşir. Hastalığın görülme olasılığı kabızlık, lösemi, Crohn hastalığı, bağışıklık sistemi yetmezliği hastalıkları ve birden fazla gebelik ile birlikte artmaktadır.

Anal fissürün oluşmasını önlemek için kabız olmaktan kaçınılmalıdır. Bu nedenle de özellikle kabızlık şikayeti olanların anal fissürden korunmak için günde en az 5 bardak su içmesi ve lif oranı yüksek bir diyet alması önerilmektedir. Gerekli olduğu takdirde dışkıyı yumuşatıcı ilaçlar alınabilir.

Tanı koymada en önemli araç şikayetlerdir. Buna ek olarak doktor tarafından alınan tıbbi özgeçmiş ve yapılan fizik muayene değerli bilgiler verecektir. Anal ve rektal kanamanın diğer nedenleri ayırt edebilmek için anüs ve rektumun anaskop ve sigmoidoskop ile görüntülenmesi gerekmektedir.

Uygun tedavi yöntemi genellikle çeşitli önlemlerden ibarettir ve evde gerçekleştirilebilir.

Önlemlere rağmen iyileşmeyen ve sık tekrar eden vakalarda fissürün onarımı veya kasların bütünlüğünün sağlanması cerrahi olarak sağlanıp makat kaslarının iyileşmesi sağlanabilir. Ayrıca dışkı tutulmasını sağlayan kas dokuları (sfinkter) küçük bir operasyonla kesilerek kabızlığın önüne geçilebilir.

Anal fissürün olası komplikasyonları arasında sfinkter kaslarının defalarca zedelenip iyileşmesi sonucu dışkı tutulamaması da(fekal inkontinans) bulunmaktadır.

Erişkinler için 4-6 haftada tedavi ile iyileşme sağlanabilir ve cerrahi girişime gerek kalmayabilir. Çocuklarda dışkının sürekli olarak yumuşak kıvamda tutulması ve sabırla tuvalet eğitimi verilmesiyle sıklıkla şikayeti ortadan kalkacaktır. Ancak bazı durumlarda çocuklara psikolojik destek gerekebilmektedir.

Fissür iyileşene kadar kabızlığı önlemek için çeşitli önlemler alınmalıdır. Amaç dışkı kıvamının yumuşak hale getirilerek dışkının yaptığı zedelenmenin önüne geçmektir. Bu nedenle posalı gıdalar, bol sıvı tüketimi, gereğinde doktorunuz tarafından verilecek dışkı yumuşatıcı çeşitli ilaçlar önerilir.

Ağrıya karşı çeşitli, ağrı kesiciler, lokal olarak anal bölgeye sürülebilecek çeşitli ağrı kesici kremler kullanılabilir.

İyileşme sürecinde herhangi bir şekilde aktivite kısıtlaması yoktur. Fiziksel hareket, kabızlığın önlenmesinde önemlidir.

Bahsedilen tedavi seçeneklerine rağmen yakınmalarda bir değişiklik olmuyorsa, mutlaka doktor muayenesi ve ileri tetkikler yapılmalıdır.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Görüntüleme Merkezi - Bakırköy / İstanbul

{fcomment}

Kategori: A

Ersen Alp ÖZBALCI