Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Biyopsi

Ultrasonografi Eşliğinde Biyopsi

Tiroid İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi (İİAB veya FNA), Meme biyopsisi, Prostat biyopsisi

Biyopsi, şüpheli bir dokudan bir miktar örnek alınması yöntemi olup tanı amaçlı yapılmaktadır. İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB-FNA), Kalın iğne (Tru-cut/core biyopsi) biyopsisi, cerrahi biyopsi gibi farklı yöntemler uygulanabilir. Alınan bu örnek çeşitli işlemlerden geçtikten sonra patoloji uzmanları tarafından mikroskop altında incelenmektedir. Amaç doğru tanıya ulaşarak doğru tedaviye bir an önce başlamaktır. Yakın zamana kadar vücut dokularından parça alınması için açık cerrahi yöntemler yaygın olarak kullanılmıştır ve halen de kullanılmaktadır. Ancak son yıllarda görüntüleme yöntemlerinin gelişmesiyle açık biyopsilerin bir kısmının yerini çeşitli iğneler kullanılarak yapılan biyopsiler almıştır.

Görüntüleme yöntemleri rehberliğinde yapılan biyopsi işlemleri artık tüm dünyada standart bir uygulama olarak kabul edilmekte olup en sık kullanılan görüntüleme yöntemi ultrasonografidir. Ultrasonografi ile gerçek zamanlı olarak iğnenin ne yöne doğru ilerlediği, biyopsi yapılacak dokuya girip girmediği özellikle tiroid biyopsilerinde komşu büyük damarlardan ne kadar uzakta olunduğu çok net görülebilmektedir. İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB-FNA)ya da Tru-cut biyopsilerde en önemli nokta biyopsinin şüpheli dokudan (nodül/kitle) yapılıp yapılmadığıdır. Örneğin tiroid nodüllerinin bir çoğu kistik(içi sıvı dolu) alanlar içermektedir. Nodülün tiroid dokusu içeren kısmından İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB-FNA) yapılması gerekmektedir. Bu sadece ultrasonografi rehberliğinde, iğnenin ucunun nodülün neresinde olduğu görülerek yapılan biyopsilerde mümkündür. Ultrasonografi rehberliğinde yapılan İnce iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB-FNA)işleminde iğnenin ucu net olarak görülebildiği için kistik alanlardan uzak durulabilmektedir.

Görüntüleme eşliğinde biyopsi işlemleri Radyoloji Uzmanları tarafından yapılmaktadır. Önemli olan şüpheli dokudan bir miktar hücre alınması ve bu işlemin hasta için en konforlu ve en güvenli şekilde yapılmasıdır. Ultrasonografi eşliğinde biyopsi işlemlerinde işlemi yapan Radyoloji uzmanı bir eliyle ultrason probunu idare etmekte diğer eliyle biyopsi iğnesini şüpheli alana doğru ilerletmektedir. Bu işlemin tek kişi tarafından yapılması son derece önemlidir çünkü el göz koordinasyonu ancak böyle mümkün olabilmektedir. Bu sayede biyopsi başarı oranı çok artmaktadır.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Görüntüleme Merkezi - Bakırköy / İstanbul

{fcomment}

Kategori: B

Ersen Alp ÖZBALCI