Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Meme Görüntüleme

Meme Kanseri Taraması, Tanısal Meme Görüntüleme

Günümüz radyolojisinde meme hastalıklarında özellikle meme kanserinde Radyolojinin önemi tartışılmamaktadır. Mamografik inceleme, gelişen ultrason teknolojileri ve meme MRG de yaşanan gelişmeler doğrultusunda Radyologlar meme kanseri tanısında vazgeçilmez unsur olmuşlardır.

Muayenede ele gelen kitlesi nedeniyle  kanser kuşkusu bulunan bir olguda görüntüleme tanı anlamında pek önemli değildir. Önemli olan muayene bulgusu vermeyen meme kanserlerinin erken tanısıdır.

Genel bir doktorluk kuralı olarak her hasta ayrı, yeni bir hasta olarak kabul edilmeli ve dikkatle muayene edilmelidir. Biz hekimler de insan olduğumuz için çoğu zaman işlerimize duygularımızı da katmaktayız. Bu duygular neticesinde gereksiz biyopsiler, gereksiz ameliyatlar ya da hastalarda gereksiz endişe oluşturmak söz konusu olabilmektedir.

Bunlardan kaçınmanın yolu kanımca son derece basittir. Yapılan işlemleri belli bir standartta yaparak insan hatalarını minimize etmek.

Amerikan Radyoloji koleji (ACR); konuda dünya da en çok söz sahibi olan resmi bir kurumdur. Bireysel olarak bir çok hekimin başarılı kariyerleri olabilir. Ancak önemli olan her hastaya her hekim tarafından minimum dünya standartlarında hizmet verebilmektir. Bu nedenle özellikle meme hastalıklarında radyoloğun ve cerrahın kişisel endişelerini olaya dahil etmemek için ACR nin önerileri doğrultusunda tanısal işlemler yapılmalıdır. ACR BI-RADS şeklinde kısaltılan bir rehber hazırlamıştır. Bu rehber ile hangi bulguların nasıl rapor edileceği ve klinisyene nasıl bir öneride bulunulacağı standart olarak belirtilmektedir. Bu sayede her bir hasta bir diğerinden farklı olmayan bir tanısal değerlendirmeden geçebilmektedir. Hastalar bu önerileri uymayabilirler. Klinisyenler hastalarının istekleri doğrultusunda önerilerin dışına çıkabilirler. Burada kararları etkileyen genelde hastanın kendisi olmaktadır ve bu kabul edilebilir bir gerçektir. Biz radyologların görevi her hastanın standart bir şekilde değerlendirilmesine katkıda bulunmaktır.

Bu anlamda ben meme hastalıkları ile ilgili yaptığım değerlendirmelerde BI-RADS önerilerine sıkı sıkı bağlı kalmaya çalışıyorum. Raporlarımda belirttiğim bulguların mutlak bir dayanağı olmasına dikkat ediyorum. Gereksiz yere risk alınmamasına gereksiz yere biyopsi yapılmasına sebep olmamaya çalışıyorum.

Bana güvenip hastalarının sağlığını emanet eden meslektaşlarıma teşekkürü bir borç bilirim.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Radyoloji Uzmanı

{fcomment}

Kategori: Tavsiyeler

Ersen Alp ÖZBALCI