Bakırköy Renkli Ultrason Görüntüleme Merkezi İletişim 09:00 - 18:00:: 0 (212) 466 33 02 - 0 (212) 466 33 03 -  0(553) 889 3303 - Dr. Ersen Alp ÖZBALCI Randevu için 7/24: 0850 433 4261

Yasal Uyarı! Sitemizde yer alan yazılar ve bilgiler eğitim amaçlı olup herhangi bir şekilde tıbbı önerme amaçlı değildir. Devamını oku

SAĞLIK BAKANLIĞI TALİMATLARI GEREĞİ COVİD19 ŞÜPHELİ OLGULAR KABUL EDİLMEMEKTEDİR.

Bir tık ile arayın
0 (212) 466 33 02 0 (212) 466 33 03 0 (553) 889 33 03
 WhatsApp

RENKLİ ULTRASON
BİYOPSİ İŞLEMLERİ
EMAR 
TOMOGRAFİ
MAMOGRAFİ

Bakırköy İstanbul

Randevu için

Doktor ismine tıklayın Dr. Ersen Alp ÖZBALCI
Dr. Ayşe Ahsen BAKAN

Radyolojik Check Up

Check-up son yıllarda popüler olan bir işlemdir. Hiçbir şikayeti olmayan kişilerin senede bir check-up yaptırmaları önerilmektedir. Bu check-up programları hangi merkezde yapıldığına bağlı olarak değişiklikler göstermektedir.

Check-up programlarında birçok biyokimyasal test ve tüm batın ultrasonografisi, akciğer filmi gibi temel radyolojik işlemler yapılmaktadır. Biyokimyasal testler makineye bağımlıdır. Kan örneği, tam otomatik makinelere verilmekte ve çıkan sonuçların normal olup olmadığına bakılmaktadır. Check up' ı değerlendiren doktordan bağımsızdır bu sonuçlar.

Tüm radyolojik işlemlerde ise en önemli nokta yapılan tetkiki kimin değerlendirdiğidir. Özellikle kullanıcıya bağımlı olan ultrasonografik incelemelerde bu daha da ön plana çıkmaktadır.

20 yıla yakın doktorluk hayatım boyunca edindiğim tecrübelerden en önemlisi her bir hastayı ayrı bir birey olarak görmek ve can kulağıyla dinlemek gerektiğidir. Maalesef check-up programlarında her bir hasta bir 'check-up hastası' adını almaktadır. Kanımca özellikle check-up programlarının radyolojik değerlendirmelerinde-genelde şikayeti olmayan kişiler muayene olduğu için-çok daha fazla özen gösterilmelidir. Örneğin; karın ağrısı şikayeti ile başvuran bir hastaya yapılan tüm batın ultrasonografisinde biz radyologlar genel olarak öncelikle karın ağrısı yapabilecek hastalıkları aramaya yöneliyoruz. Check-up programları tarama amaçlı yapıldığından olabilecek her türlü patoloji aranmalı ve çok daha fazla özen gösterilmelidir. Bu anlamda kanımca radyolojik check-up yeni bir kavramdır.

Bakırköy Görüntüleme Merkezi olarak hastalarla öncesinde bir görüşme yapmayı ve varsa şikayetleri doğrultusunda ek tetkikler eklemeyi uygun buluyoruz.

Klasik bir radyolojik check-up da tüm batın Ultrasonografisi, boyun ultrasonografisi, karotis ve vertebral arter doppler incelemesi ve hanımlara ek olarak meme ultrasonografisi, erkeklere de skrotal Doppler bakıyoruz. Eğer hanımlar 40 yaşından büyük ise ve henüz mamografi çektirmedilerse tetkiklere mamografi de ekliyoruz.
Ayrıca bir Akciğer filmi çekiliyor. Tüm bunlar dışında başka şikayetler var ise ek filmlerde çekilebilmektedir.

Radyolojik Check-up yaptırmak isteyen hastaların lütfen Bakırköy Görüntüleme Merkezinden randevu almalarını rica ederiz.

Özellikle vurgulamak istediğimiz nokta ultrasonografik işlemlerin kim tarafından hangi cihazla yapıldığının çok önemli olduğudur. Bir batın ultrasonografisi özellikle hiçbir şikayeti olmayan hastada 3 dakikada bakılabileceği gibi detaylı değerlendirme yapan bir radyoloji uzmanı tarafından yaklaşık 15-30 dakika sürebilmektedir.

Hangisinin doğru olduğu sizin kararınıza kalmıştır.

Radyolojik check-up

Erkek-kadın (40 yaş öncesi): Tüm batın ultrasonografisi, Tiroid ve boyun Doppler, Karotis vertebral arter Doppler, Akciğer grafisi ( Hanımlarda ek olarak meme ultrasonografisi, erkeklerde skrotal Doppler)

Erkek-kadın (40 yaş sonrası): Yukardakilere ek olarak çift alan kemik dansitometresi, hanımlarda yıllık rutin mamografik tetkik-yapılmadı ise- eklenebilmektedir.

Çocuk: Tüm batın Ultrasonografisi, boyun ultrasonografisi, Akciğer grafisi.

Sağlığınızın korunmasında yardımcı olma şansını verdiğiniz için teşekkür ederiz.

Dr. Ersen Alp ÖZBALCI

Bakırköy Görüntüleme Merkezi - Bakırköy / İstanbul

{fcomment}

Kategori: Tavsiyeler

Ersen Alp ÖZBALCI